Klaudia 25.10.2015r
Podsumowanie
W tym roku szkolnym 2014/2015 zakończyliśmy pracę na blogu. Przedstawimy wam czego się nauczyliśmy, czego jeszcze nie potrafimy i w jaki sposób mamy zamiar poprawić swoje błędy.
"+" - Przez całą pracę na blogu nauczyliśmy się poprawnej pisowni wyrazów posiadających zasady ortograficzne. Teraz potrafimy układać dyktanda oraz przyznawać się do błędów i je poprawiać. Poprzez inne zakładki mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności, nauczyć się zasad ortograficznych i czytając śmieszne wierszyki zapamiętywaliśmy różne, trudne słowa. Z innej perspektywy naszego bloga potrafimy już wstawiać zdjęcia.
"-" - Umiejętności, których jeszcze nie posiadamy to nieopanowanie wszystkich zasad ortograficznych. Czasami zdarza się, że nie potrafimy postawić w odpowiednie miejsce znaku interpunkcyjnego.
">" - Sposobem na nasze błędy to robienie codziennie dyktand. Będziemy także układać więcej wierszyków z ortografii. Zaczniemy czytać teksty, w których będą słowa zawierające zasady ortograficzne.
Julia, Ada, Filip, Ewa
Jest to moje dyktando które postanowiłem poprawić.Moje błędy to: kturej,pejzarz,żeśki,wzdłórz,tagrze,brzuzki,wsirud,przenica Teraz wiem jak poprawnie pisać. Oscar GrosfeldMielismy juz Nie z czasownikami
Pewnego razu nieśmiały chłopiec, który nie chciał słuchać rodziców poszedł do szkoły. Spotkało go tam nieszczęście. Na pewno nie chciał aby to się zdarzyło, lecz dostał nie jedną ale dwie jedynki. Niecisław - tak miał na imie był nie smutny, a nawet załamany. Nie chciał wrócić do domu bo bał się że dostanie szlaban. Niestety okazało się że po powrocie do domu następna niespodzianka. Była ona nieprzyjemna. Okazało się że chłopiec nie będzie juzsię spotykał ze swoimi znajomymi i nie będzie juz mieszkał w tym kraju. Wyprowadza się. To był nieszczęśliwy dzień . Ewa 27.04.2015r.
Na dzisiejszej lekcji robiliśmy parami zadania z podręcznika postanowiłem jedno wpisać oto one:
Na dworze szalała burza. Mama była ... spokojna. Obawiała się ... szczęścia, ponieważ Bartek ...wrócił jeszcze do domu. ... posłuszna wyobraźnia przysuwała jej ... przyjemne obrazy. ...pokój i ... pewność wzmagały ... niezwykle głośne grzmoty i ...nieznośne wycie wiatru. - To był ... najlepszy pomysł, by pozwolić mu dziś iść do kina, to po prostu ... rozsądne i ... odpowiedzialne! - ... dowierzała własnej ... roztropności. Nagle drzwi ... śmiało się otworzyły i ukazała się w nich ... duża sylwetka chłopca. - Już jestem- powiedział.- To przecież ... pierwsza taka burza mamusiu! Filip
23.04.2015rok
Milczucha nic .... mówiła, tylko wskazała miejsce na mapie. Podziemi klasztoru .... przeszukano dokładnie. .... daleko ruin znajdowało się drugie wejście, którego .... było widać z powodu rosnących drzew. Podobno w dawnych czasach mnisi próbowali się zabezpieczyć na wypadek .... szczęść, które nawiedzały okolicę. W tym celu zgromadzili w podziemiach kosztowności z całego świata. Przeczytaliśmy o tym w .... dawno odnalezionej kronice. Wielu śmiałków przypłaciło życiem żądzę zdobycia .... zwykłych skarbów. Dla nas jednak ważne były .... bogactwo, lecz przygody związane z ich odkryciem. Skarby klasztoru przeznaczylibyśmy na walkę z .... sprawiedliwością na świecie.
Uzupełnij wyrazy przeczeniem "nie" pisanym razem lub oddzielnie
-mówiła -przeszukano
-daleko
-było
-szczęść
-dawno
-zwykłych
-bogactwa
-sprawiedliwością
~Z góry dziękuje, daje naj~
Ewa
22.04.2015
Mieliśmy kółko z języka polskiego. Wszystkim uczestnikom pani rozdała karty z tekstem ortograficznym.
Na koniec lekcji nauczycielka sprawdziła wszystkie prace. Poszło mi świetnie, lecz popełniłam jeden błąd, dlatego postanowiłam napisać z tym słowem zdanie.
Oto one :
Ostatnio Ania miała urodziny, na które zostałam zaproszona, dlatego kupiłam jej prześliczny prezent.
Oto tekst ortograficzny :
Julia22.04.2015r.
http://www.zasady-pisowni.dyktanda.net/rymowanki-ortograficzne.php
Julka, córeczka Zuzanny, wczoraj
z dziadziusiem Stasiem narwała naręcze
rumianków. Powoli i starannie wiła z nich wianki. Między nich wkładała czasem białą koniczynę, żółte jaskry albo czerwone maki, które przyniosła jej mama. Szykowała także wianuszek dla siostrzyczki. Robiła to niezwykle zwinnie. Jej cieniutkie
i długie paluszki zginały się i rozprostowywały,
a kwiatuszki mieniły się pięknymi barwami
w blasku słonecznego światła. Julka co jakiś czas spoglądała na niebo i wtedy wpadła na pomysł, żeby dołożyć trochę chabrów. Dlatego przerwała swą pracę i zaczęła ich szukać wśród traw blisko
ogródka sąsiadki. Bardzo się ucieszyła, gdy je znalazła. Szybko je zrywała, żeby potem dołączyć je do rozpoczętego wianka.
Gdzieś opodal gór mieszkała mała dziewczynka wraz z rodzicami.Dziewczynka marzyła o tym,żeby wyjechać nad Morze ale niestety jej rodziców nie było na to stać.Więc dziewczynka postanowiła sama uzbierać sobie na wyjazd nad Morze.
Gdy wyjechała nad Morze to postanowiła jeszcze pozjeżdżać na zjeżdżali w basenie na którym była gdy była brzydka pogoda.
Ewa
21.04.2015r.
Znalazłem w internecie fajny wierszyk ze strony http://zapytaj.onet.pl/Category/001,003/2,3844276,Jakie_znacie_wierszykirymowanki_do_ortografii.html
,,Nie osobno czy razem "
Zawsze osobno nie z czasownikiem
Zupełnie odwrotnie zaś z rzeczownikiem!
Przymiotnik także z nie razem stoi
Również przysłówek go się nie boi !
Filip
21.04.2015
U piszemy w zakończeniach rzeczowników:un unek uchna uszka uszekuchususiazwiastun, podaruek, córuchna, staruszka, łańcuszek, maluch, raptus, mamusia. U piszemy w czasownikach zakończonych na:ujujeszujenp.: maluję, malujesz, maluje, wędruję, wędrujesz, wędruje.U piszemy w czasownikach typu: czuć, kuć, kłuć, pruć, snuć, np.: czuje, kuję, kłuję pruję, snuję.Ó piszemy, gdy wymienia się w innych formach tego samego wyrazu lub w innych wyrazach na: o, e, anp.:
stół - stoły
wiózł - wiozę
trójka - troje
przyjaciółka - przyjaciel
niósł - niesie
siódmy - siedem
skrót - skracać
mówić - mawiać
powtórzyć - powtarzaćÓ piszemy w wyrazach zakończonych na: - ów, np.:
Julianów
Tarłów
Opatów
z lasów
chłopcówÓ piszemy w wyrazach zakończonych na: - ówka, np.:
łamigłówka
pocztówka
złotówka
Wyjątki: skuwka, wsuwka, zasuwka.Ó piszemy w wyrazach zakończonych na: - ówna, np.:
Nowakówna
KucównaÓ piszemy na początku wyrazów: ósemka, ósmy, ów, ówczesny, ówcześnie,ówdzie.
dyktando U i Óstół - stoły
wiózł - wiozę
trójka - troje
przyjaciółka - przyjaciel
niósł - niesie
siódmy - siedem
skrót - skracać
mówić - mawiać
powtórzyć - powtarzaćÓ piszemy w wyrazach zakończonych na: - ów, np.:
Julianów
Tarłów
Opatów
z lasów
chłopcówÓ piszemy w wyrazach zakończonych na: - ówka, np.:
łamigłówka
pocztówka
złotówka
Wyjątki: skuwka, wsuwka, zasuwka.Ó piszemy w wyrazach zakończonych na: - ówna, np.:
Nowakówna
KucównaÓ piszemy na początku wyrazów: ósemka, ósmy, ów, ówczesny, ówcześnie,ówdzie.
Pewnego dnia ja i m...j brat wybraliśmy się nad staw. On zaczął pływać w br...dnym męcie. Było tam d...żo żab. pływały i skakały po wodzie. Ja nie pływałem bo się bałem że coś sobie ...szkodze. Pojechaliśmy też rowerami do m...zemum. było tam dużo eksponat...w. Marek zeps...ł nogę manekina. Pani k...stosz wygoniła nas. Wr...ciliśmy do domu i wszystko opowiedzieliśmy mamie. O mało nie spadła z r...żowego krzesła. M...wiła że więcej nas nie puści nad staw
dyktando U i Ó
W szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie. Szeleści i rzuca ów swój cień na po dłużny pień. Chcąc zchwytać żubra, żuk wraz z żoną męża szuka. Rzetelnie i z gracją rzucił hak swojej małżonce, która rzekła iż chętnie i bez chamstwa przyjmie jego hak do przyczepienia choragiewki. Pan hamulec w chaszczach się ukrył i wygrzewa małżowinę uszną. Jego chora chrząstka spowodowana jego odwieczną chorobą nie pozwala mu na to lecz z gorliwością utrzymuje sie przy swojej ciezkiej decyzji. Dookoła hałasuje ptak kszyk ponieważ chce wykrzyczeć wszystko to co go denerwuje i dołuje. By tam przetrwać w tym rumoże chowa się w dużej norze. Morał z tego krótki i niektórym znany, nie wystawiaj zadań na zadane bo zostaniesz oszukany
Ewa
20.04.2015
Ż i Rz
Był piękny wiosenny dzień, słońce świeciło, żabki rechotały, rzeczka nieopodal gór spokojnie płynęła. Hubert typowy żółw, który ubóstwia spacery, właśnie się na niego wybrał. Kiedy tak szedł nagle zaczął padać, deszcz, następnie rozpętała się straszna burza. Ten czworonożny zwierzak przestraszył się i szybciutko pognał do pobliskiej nory swojego dobrego znajomego Grzegorza. Grzegorz był pięknym rudowłosym lisem, który wyrywał wiele pięknych dziewczyn. Rozmawiając tak Hubert zapomniał o swoim strachu i kiedy zaczęło robić się już późno bez obaw wyszedł na zewnątrz. Wracając tak do domu myślał nad swoimi lękami i zastanawiał się jak może je zwalczyć.
Ch i H
Huśtając się na huśtawce usłyszałam głośny huk . Okazało się że tuż obok starej chaty hrabiny Haliny wylądował helikopter. Wysiedli z niego syn hrabiny Henryk i jego ukochana siostra Michalina. Przyjechali by odwiedzić schorowaną matuchnę i przywieźli jest mnóstwo pysznych i słodkich smakołyków. Halina była bardzo chora . Po rychłej rozmowie z chirurgiem Hubertem okazało się że ma poważne zapalenie ucha i musi szybko zrobić operacje. Musiała pojechać do Chin by tam chirurg Higuczan mógł zoperować jej ucho . Charakterystyczny wąsik doktora doprowadzał Halinę do śmiechu. Po kilku dniach po operacji Halina mogła wrócić do swej chaty i znowu haftować piękne chusty .
Ewa
19.04.2015
Na lekcja_ _istorii poznajemy przeszłość naszego kraju. Uczymy się o bo_atera_ narodowy_, o tym, jak Polacy bronili swego państwa i _onoru. Na lekcja_ j. polskiego uczymy się na pamieć _ymnu narodowego, a na muzyce śpiewamy go.
Filip
16.04.2015
Ostatnio uczestniczyliśmy w projekcie "Bezbłędna Jedynka". Na wtorek każda osoba z naszej klasy musiała zrobić plakat ortograficzny. Mojej grupie przydzielono wielką i małą literę. Po wywieszeniu wszystkich prac, plakaty cieszyły się wielkim zainteresowaniem w szkole. Postanowiłam wstawić na bloga zdjęcie głównej tablicy oraz mojej pracy.
Oto one :
16.04.2015.r.
Józef ujrzał sznur późno odlatujących żurawi. Tuż za nimi frunęły czarne jaskółki. Już wszystkie ptaki wyruszyły na południe. Wkrótce nad strugą będzie pusto. Tylko mróz zahuczy na odludziu.
Po podwórku idzie pani Małgosia z psem różowym jak jej kurtka.
Pies na smyczy i z obrożą, bo go Gosia do fryzjera prowadzi, chce mu zapleść
warkoczyki z kompasem, żeby jej się zwierzak nie zgubił, bo by się załamała... Osiem razy uciekł p. Gosi, bo się zaszłościł że nikt mu parówek nie chce dac ..
Pani Gosia mu tłumaczy: Psy nie mają tatułaży... Co zmienia sens tej historyjki, bo ten piesek wie jak się używa harmonijki...
1.Na wzgórzu mieszkała pani Zosia, miała różowe włosy,fioletowe oczy i była wysoka jak wzgórze na którym mieszkała, pani Zosia miała koleżanke murzynke i koleżanke góralke ,.razem chodziły na różne dyskoteki, ale nikt nie chciał tańczyć z murzynką z powodu skóry, a nikt nie chciał tańczyć z góralką bo dziwnie się ubierała, ale każdy chciał tańczyć z Zosią bo była przepiękna i z tego powodu koleżanki się pokłuciły i nigdy nie pogodziły.....2.Pan Góra mieszkał w bloku na samym dole, po środku mieszkał pan Ogórek a na samej górze mieszkał pan Stolik, gdy razem chodzili na koleżeńskie wypady każdy mówił że na górzystym stole idzie ogóre
,,Ó"
Ciężarówka czy złotówka
Wszędzie jest końcówka ówka
Musi być zapamiętane ;
tam ó zawsze kreskowane !
Lecz niech pamięta też zawsze twoja główka,
Że ważnym wyjątkiem jest słowo zasuwka .
,,U"
Że się uje nie kreskuje,
każdy z nas to dobrze wie.
Więc gdy tak nie napiszecie , wtedy będzie bardzo źle .
,,Rz"
Czy w rzemiośle czy też w rzędzie
R i Z tam zawsze będzie.
Także w rzucie oraz rzepce
I w rzeźniku i w rzodkiewce.
,,Ż"
Z z kropeczką tam wstawiamy
gdzie na g je wymieniamy
tak więc nóżka no bo noga,
albo dróżka no bo droga.
,,Ch i H"
Sprawa to obowiązkowa
zapamiętać pewne słowa!
to muchomor albo chmura
również hamak albo hura! .
,,NIe osobno czy razem "
Zawsze osobno nie z czasownikiem
Zupełnie odwrotnie zaś z rzeczownikiem!
Przymiotnik także z nie razem stoi
Również przysłówek go się nie boi !
,, Mała czy duża litera? "
Wielką literę tam zawsze dasz
gdzie nazwę kraju lub miasta masz.
Również w imionach i nazwiskach,
a także w kocich i psich przezwiskach.
Małą literę z kolei wstawiasz ,
gdy o mieszkańcu miasta rozmawiasz ;
Także w przypadku przymiotnika
wielkiej litery jak ognia unikaj.
Myślę , że pomogłam
Trochę się napracowałam ...
Mogę naj lub łapkę w górę ? :
Ewa Słapińska
15.042015 rok
dyktanda z CH i H
Drużyna druhów wędrująca po Polskich górach trzymała się harmonogramu napisanego przez Hannę.
Liczba wędrujących wahała się między dwudziestoma a dwudziestoma pięcioma osobami. Druh Tomasz umiał grać na harfie i każdego wieczora przy ognisku razem z chłopcem o imieniu Hieronim grali i śpiewali dla innych wędrujących.
Hem przez góry i te lasy szedł Henryk z Chorzowa.
Spotkał on królową Halinę.Która miała 2 synów Hieronima i Huberta oraz córkę Michalinę. Razem obmyślili chytry plan ucieczki przez miasto Hełm. Po czym ożenili się i żyli długo i szczęśliwie.
Michał kichnął tak głośno,że cała klasa zaczęła chichotać.Pani kazała mu wyjść do łazienki i wytrzeć nos.Chusteczki higieniczne bardzo mu się przydały,bo musiał powstrzymywać się od śmiechu,a nie z powodu kataru. hi hi
Ewa Słapińska
14.04.2015rok
Mam dla was nowe dyktanda i link
http://dyktanda.pl/pokaz_dyktando-875.html?uid=SazXX0CAq5e0MEEnO1I
Wczoraj Róża i Żaneta postanowiły, że zrobią rodzicom niespodziankę. Dlatego dzisiaj już od rana zaczęły sprzątać w swoim pokoju. Najpierw podlały kwiaty, a potem starły kurze z parapetu. Następnie zdjęły na dywan wszystkie książki i lalki z półek. Gdy już dziewczynki skończyły porządki wtajemniczyły w swój plan brata, który pomógł im przygotować dla rodziców niespodziankę. Razem pokroili umyte owoce i włożyli je do dużej salaterki. Wszyscy ucieszyli się, że gdy wrócą do domu rodzice, to zobaczą, iż zrobili sami sałatkę wieloowocową
Wkrótce będą wakacje. Róża, Jerzy i Grzegorz planują, gdzie spędzą wolny czas od nauki. Róża i Jurek chcieli jechać nad Morze Bałtyckie, a Grześ pragnął wędrować po górskich szlakach. Nagle do pokoju weszła mama. Powiedziała im, że w tym roku będą zwiedzać
najbliższą okolicę, a za rok pojadą dalej.
Ewa Słapińska
13.04.2015
Mieliśmy dyktando z "i", "ii", "ji". Poszło mi dobrze, lecz niestety popełniłam kilka błędów. Postanowiłam ułożyć z tymi wyrazami zdania.
Oto one :
Moja ciocia latem pojechała do słonecznej Armenii.
W sobotę jadę z rodzicami na kajaki, aby przepłynąć się po malowniczej Słupi.
Julia08.04.2015 Mieliśmy dyktando . Te wyrazy które błędnie napisałem ułożę z nimi zdania.
Moja koleżanka zbierała w lesie [jeżyny]. Magda przyszła ze [splątaną] skakanką. Wczoraj nad rzeką widziałem piękny [pejzaż]. Dzisiaj był bardzo [rześki] dzień. Dziś po południu [wynurzyło] się słońce. I najgorszy mój błąd że wziąłem "Letni Pejzaż " Za początek zdania a to był tytuł dyktanda.
09.04.2015 Bartek.P
Dzisiaj mieliśmy dyktando. Ułożę z tymi wyrazami dyktando.
Ż czy RZ?
Babcia Elżbieta wczoraj zbierała jeżyny. Nie brakowało jej malinek z który mi zrobiła kompot. Wnuczek Grzegorz zauważył splontanego pajączka. Po mógł mu.Przed gąszczami drzew zauważył fruwającego ptaka. Kot który,nie zauważył chłopca za czą się potkradać.
Ewa 08.04.2015
8.04.2015
Dzisiaj mieliśmy dyktando z "rz" i "ż". Dostałam ocenę celującą, więc postanowiłam wstawić go na bloga.
Oto one :
Julia
02.04.2015
We wtorek (31.03.2015 r.) pani podała nam wypełnić literami "ą, ę" wyrazy z antonimami. Oto one:).
twardy _______ jak wosk
płytki _______ jak studnia
lekki ________ jak ołów
rzadki _______ jak szczotka
prosty _______ jak górska śnieżka
głupi ________ jak sowa
Życzę powodzenia!
Ada :)
Wstaw w puste miejsca brakujące litery ch lub h.
2.w mojej krainie ____uczy wi___er i wciąż sypie śnieg.
3.____odzę w kapelusza____ i wygodny___ buta___
Ewa
30.03.2015r.
Niedawno mieliśmy dyktando z : "ę", "ą", "om" i "en". Poszło mi świetnie, gdyż dostałam szóstkę.
Postanowiłam, więc wpisać go na bloga.
Julia
23.03.2015
Ostatnio mieliśmy sprawdzian z języka polskiego. Jednym z zadań było dyktando z "h" i "ch", dlatego postanowiłam je napisać na blogu.
Oto one :
Pan Michał pojechał samochodem do sklepu po chleb, marchewki i chrzan. Po powrocie do domu zaparzył herbatę i zasnął w hamaku w ogrodzie. Nie pospał jednak za długo, ponieważ po chwili obudziła go córka, Honorata, która chciała się z nim wybrać do pobliskiego parku - na huśtawki.
Julia
11.03.2015
Na dzisiejszej lekcji pani kazała zrobić krzyżówkę o najważniejszych twórców filmu. O to ona:)
1. Wybiera z nakręconego materiału odpowiednie ujęcie. 1. __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
2. Pisze scenariusze filmowe, czyli tekst, który 2. __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ stanowi podczas filmu. 3. __ __ __ __ __ __ __ __ __
3. Jest twórcą dekoracji, rekwizytów, 4. __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ kostiumów filmowych. __ __ __ __ __ __ __
4. Odpowiada za efekty dźwiękowe
i właściwe połączenie dźwięku z obrazem 5. __ __ __ __ __ __ __ __
5. Autor zdjęć do filmu.
Odpowiada też za oświetlenie planu.
6. Odgrywa rolę w filmie. 6. __ __ __ __ __
7. Polski film, który dostał oscara. 7. __ __ __
8. Ponosi koszty związane z realizacją filmu. 8. __ __ __ __ __ __ __ __ __
9. Nadaje aktorom zewnętrzne cechy odgrywanych postaci. 9. __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
Hasło: __ __ __ __ __ __ __ __ __
Życzę powodzenia :)
Ada K.
9.03.2015 r.
Dzisiaj pani rozdała nam kartki z ćwiczeniem dotyczącym dwunastu prac Herkulesa. Trzeba było wpisać w wyrazy, które znajdowały się na dróżce "rz" lub "ż". Słowa z "rz" przeprowadziły nas po wszystkie zadaniach tego tytana.
Julia
Dzisiaj wymyśliłem dyktando postanowiłem je wpisać oto one:
Nareszcie przyszło to upragnione przedwiośnie. Trzeba wysiać rzeżuchę, bo to źródło witamin. W ogródku niedługo zakwitną hiacynty i przebiśniegi, później żonkile i tulipany. Już słychać świergot ptaszków.
03.032015r. Filip Wyrazy z h :
hurtownia, hura, huzar, hobby, heban, hufiec, hojny,herb, druh, heca, hel, honor, hol, czyhać, hamulec, hormon, higiena, hala, humor, hak, wahadło, Podhale.
Wyrazy z ch:
chorągiew, pochłaniacz, pachnidło, mnich, chuligan, schron, mucha, chemik, chusta, chaber, piechur,
blacha, chyżo, schab, ruch, pycha, chrzan, chociaż, chlor, charakterystyka, zaduch, chór, chytry, chleb.
Wyrazy tworzące drogę:
hurtownia, hura, huzar, hobby, heban, hufiec, hojny, herb, druh, heca, hel, Podhale, honor, hol, czyhać, hamulec, hormon, higiena, hala, humor, hak, wahadło. 01.03.2015r.
Ostatnio mieliśmy sprawdzian z języka polskiego, w tym dwa zadania były z ortografii. W zadaniu 15 poszło mi świetnie, lecz w 14 zaznaczyłam złą odpowiedź, ponieważ zapomniałam, że bezokolicznik parzyć wymienia się na rzeczownik para. W domu postanowiłam napisać sobie zdanie gdzie pojawi się ta wymiana.
Zdanie:
Moja babcia oparzyła się parą z wrzącego garnka.
Uzupełnij tekst, wpisując w pole rz i ż.
Wró_ka p_epowiedziała ksią_ęcej pa_e, _e ich có_e trafi się na_eczony z k_akiem _ółtych ró_.
-Ale to p_echodzi wszelkie wyobra_enie! - k_yknęła roz_alona księ_na.
-Wyma_yłam sobie
p_ystojnego mę_czyznę z t_ema _onkilami dla mojej p_epięknej
księ_niczki.Ale _eby cały k_ak?! To_ to kwiacia_, a nie ryce_! Trwo_
nie zadr_eli słu_ący. Księ_na miała bowiem p_ykry zwyczaj wy_ywania się
na nich. Czy t_aśnie d_wiami, czy sk_yczy kucha_a, p_eklnie
niep_yjemnie, czy mo_e _uci się naost_yć no_e? A nu_ p_yjdzie jej do
głowy u_ycie p_emocy?
- T_eba zwijać _agle, póki się nie ot_ąśnie - p_ytomnie zauwa_ył dwo_anin.
wydawnictwo Greg radosne dyktanda
Ewa i Filip
Tekst dyktanda zaczerpnęliśmy ze strony:
http://www.ortografka.pl/pisownia-rz-i-z
Ż czy RZ?
W zamku z wieżą mieszkał odważny rycerz. Miał żelazny miecz i zbroję. Pokonał trzysta trzydzieści trzy smoki, które żyły tuż obok zamku i przepędził je tam, gdzie pieprz rośnie.Gdy w pobliżu zabrakło żarłocznych potworów, rycerz rozwiązywał krzyżówki, rzeźbił żabki z drewna brzozowego i marzył o przygodach. 23. 02. 2015r.
Gdy Henryk kichnął, z kuchni dobiegł huk z okna spadł hiacynt w chabrowej doniczce. Na zewnątrz wylądował helikopter przewrócił choinkę. Wychodząc z domu Henryk zgubił chustkę potykając się o hulajnogę. Z pojazdu wyszedł rycerz w hełmie, który trzymał chorągiewkę.
Ewa i Filip
24. 02. 2015
Dyktando Ortograficzne
Babcia Henia pokruszyła ciasto na kruszonkę. Wnuczek Oluś rozłożył na stole ulubiony obrus dziadka Henryka.Grzegorz pomalował furtkę na żółto. Ula szła ścieżką trzymając kompozycję kwiatów i pszczeli miód.
Ewa i Filip
NA stronie znajdziesz moją grę
http://LearningApps.org/display?v=p10xv6ed301
Labirynt z ;chi h;
hurtownia, hura, huzar, hobby, hufiec, hojny, herb
druh, heca, hel, Podhale, honor, hol, czyhać, hamulec, honor, higiena, hala, humor, hak, wochadło
http://LearningApps.org/display?v=p3xp5d4rj01
Super Julcia.
OdpowiedzUsuńSprawdzian poszedł, ci rewelacyjnie. Dobrze, że podjęłaś się poprawy popełnionego błędu. Myślę, że dzięki temu, zapamiętasz poprawną pisownię tego słowa. Może spróbujecie w grupie ułożyć tekst dyktanda z powyższymi wyrazami? Co ty na to?
Dogadam się z resztą grupy. :)
UsuńDziękuję
UsuńSuper dyktando trzymajcie tak dalej! Paulina
OdpowiedzUsuń